Bugün sizlere Cosenza ile ilgili bir şeyler anlatacağım. Kültürel geçmişi nedeniyle Cosenza Antik Çağ’da Calabria’nın Atina’sı olarak bilinirmiş. Örneğin Accademia Cosentina, Avrupa’da en erken kurulmuş akademilerden biridir. Bugün şehir, birçok müzesi, tiyatrosu, çeşitli kütüphaneleriyle ve Calabria Üniversitesi(Universita’ della Calabria) ile önemli bir kültür merkezi olarak durmaktadır. Sizlerinde bildiği üzre Calabria aslında İtalya oluşumunun temelidir, ve İtalya yüzyıllar boyunca birçok Avrupa uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Accademia Cosentina Avrupa’da ilk, Napoli Krallığında kurulan ikinci akademilerden biridir (1511).
Akademi’nin amacı kültürün her yönden yayılmasını sağlamak; Sanatçıları ve bilim adamlarını teşvik etmek; Ulusal toplumun sanatsal, bilimsel ve kültürel büyük insani değerlerini savunmak; Gençleri kalkınma ve kültürel reform yolunda teşvik etmektir.Akademi ayda bir veya iki kez konferanslar, tartışmalar ve yuvarlak masa düzenliyor. 1900 yıllarının ilk yarısından kalma bugün evler barındıran bina, Alfonso Rendano geleneğinin tiyatrosunun sağındaki XV Mart Meydanı’nda (Piazza Marzo) kurulmuştur.

Cosenza Italya’nın Güney bölgesinde olup tam olarak çizmenin burnuna yakın bir yerdir, bölge olarak ise Calabria bölgesinde bulunur. Kendi lehçelerinde (Cosentino) Cusenza diye de bilinir. 

Cosenza şimdilerde nasıl bir yerdir diye soracak olursanız; yaşamın çok pahalı olmadığı, sıcakkanlı güney insanlarının olduğu, tam anlamıyla bir metropol olamayan ama çabalayan, ev yapımı sucuklara, mezelere, şaraplara, sirkelere, salçalara ve turşulara çokca önem veren, yaklaşık olarak biz türklere benzeyen insanlarla karşılaşacağınız bir yerdir. Onları bize benzetmemin nedeni ise gerçek anlamıyla hiç Avrupalı gibi durmayan, tıpkı bizim Anadolu insanımıza çok benzemeleridir. Dinlerine, ailelerine çok bağlı insanlar olmalarını da bize benzettiğim olur bazen.

Cosenza aslında öyle çok gezilecek alana sahip değil benim gözlemlerime göre. Corso Mazzini ve Cosenza Vecchia gezilebilecek iki güzel alandır bana göre. Corso Mazzini neredeyse sırf alışveriş mağazalarından oluşan, araba geçmeyen uzunca bir meydandır. Her daim indirimlerin olduğu mağazalarla karşılaşmanız mümkündür. 25 Aralık ve 25 Hazirandan sonra çok büyük indirimlerle karşılaşmak sizi yoldan çıkarabilir 🙂 Cosenza Vecchia ise buranın ilk yerleşim yeri olup, şimdilerde neredeyse yıkılmaya yüz tutmuş ama gerçek anlamda tarih kokan, çok sevimli, küçük sokaklara rastlayabileceğiniz mükemmel bir yerdir. 🙂
Sorularınıza mümkün olduğunca cevap verebilmeyi umuyorum. Bir sonra ki yazımda buluşmak ümidiyle, esen kalın 😉

Fotoğraf : Tufan Çivici

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s