Geçenlerde sevgili arkadaşım Sümeyye ile muhabbet ederken, benim Italya’ya gelme maceramı ve tüm bürokratik yolculuğumu anlatıp anlatamayacağımı sordu;  Tabii ki büyük bir zevkle ve birazda zorlanarak sizlere bu satırları yazıyorum 🙂

İtalya’da ki serüvenim aslında başka bir ülkeyi gözlemleme, deneyimleme, yabancı dil üzerine kendimi geliştirme istememle başlamıştı. Bu konuda elbette ki ingilizce konuşulan bir ülkenin daha iyi olacağını düşünüyordum ve önceliğim buydu ama euro/türk lirası – sterlin/türk lirası gibi inanılmaz ticari bir cenderenin içinde kendimi bulduğumda en ekonomik ve en verimli olacağına inandığım yolu seçtim. Londra !! Zona 1′ de Queen’in 5 çayından arkadaşıyla tanışmamın hikayesi ve diğer herşey böyle başladı. 

Elbetteki şaka hiç kur filan incelemedim desem yeridir. Yer içinde çok arzu ettiğim bir şehir hatta ülkede yoktu, sanırım biraz yolda olmak yola koyulmak vardı. Bu arzum beni buralara getirdi. Belki daha sonra sizlere başka bir yazıyla paylaşabilirim 🙂

img_9483Şimdilik yurtdışı eğitimi macerama hızlı bir giriş yapıyorum birgün bu isteğimi bilen arkadaşım bana kendisinin de başvurduğunu ve arzu edersem benim içinde başvurabileceği Italyada yüksek lisans ön başvuru formunu gösterdi ve o gün işyerimden yaklaşık 15 dk vakit ayırarak hangi üniversite olduğunu ve nerede yer aldığına bile çok dikkat etmeden 15 euro gibi bir ücreti internet üzerinden yatırıp pasaport fotokopisi ve transkript(not dökümü) ile diplomamı yükleyip formu doldurmak suretiyle başvurmuş bulundum. Esas iş 4-5 ay sonra sonuçlar açıklanınca oldu çünkü tüm bürokrasi burada başlıyormuş o zaman öğrendim.
Üniversite kabul mektubunu ilettiğinde okulun sizden istediği belgeler ve Türkiye’de ki bürokrasi silsilesi var, hazır olun. Baştan iletiyorum bu benim üniversitem ve bölümüm için edindiğim belgeler.

unical
Universita della Calabria

-Transkriptleriniz
-Diplomalarınız Lise – Üniversite
-Bankadan ailenizin geçmişe dönük 1 yıllık hesap ekstreleri
-Maaş belgeleriniz
-Gelir belgeleriniz
-Nüfus kayıt örneği
-İkametgah belgesi
-Adres Belgesi
-Kapsamlı sağlık raporunuz
-Yurtdışı seyehat veya eğitim için sigortanız
-İtalyanca yeterlilik belgesi

Bu belgeleri ıslak imzalı ve kaşeli olarak alıyorsunuz doğruca en yakınınızdaki yeminli tercümandan italyanca tercümelerini yaptırıp ardından notere onaylatıyor ve kaymakamlıkta apostil(tasdik) ettiriyorsunuz. Apostilli örneğini alıp ardından tekrar gidip italyancasına çevirtirip tekrar apostil ettiriyosunuz, işin özünde okul üzerinden aldığınız transkript ve diploma gibi evraklarınızı önce tercüme ettirip sonra üniversitenizin rektörü adına size en yakın kaymakamın yetkisiyle onaylatıyorsunuz (apostil ettiriyorsunuz), Apostil nedir diyenler duyar gibiyim. Daha detaylı bilgi için Lahey Sözleşmesi 5 ekim 1961 metnine göz gezdirebilirsiniz. Bürokratik mecburiyetleri en aza indirmek adına oluşturulmuş başka bir bürokrasi. Eğer sizin de italyancanız yoksa benim gibi, İstituto İtaliano di cultura (İtalyan kültürü merkezi) da  dil eğitimlerine katılıyorsunuz ve bir sınava tabi tutuluyorsunuz, sınavdan aldığınız belgeyi konsolosluğa diğer evraklanızla beraber sunuyorsunuz. İstanbulda tüm bu evraklar size öğrenci vizesi almanız için gerekli ve vize başvurusunda hiçbir ücret ödemeden vize almanıza olanak sağlıyor. Buradan aldığınız vize sizin eğitim süreniz kadar olmuyor malesef, ardından İtalya’ya giriş yaptığınızda bulunduğunuz bölgede ‘Questura’ yani Emniyet müdürlüğüne  başvuruyorsunuz. (Kanunlar geregi Italya’ya giris yaptiktan maksimum 1 hafta içinde oturma iznine başvurmuş olmanız gerekiyor..) Bunun içinde en yakın postaneden kit adı verilen bir zarf alıyorsunuz. Kendinize bir İtalyan kimlik numarası talebinde bulunuyorsunuz (codice fiscale) diğer bir anlamda vergi mükellefi gibi vatandaşlık numarası edinmiş oluyor ve artık resmi bir numaraya sahip olduğunuz için evraklarınızda şu numaralı kişi olarak diye dilekçelerinize başlayabiliyorsunuz, codice fiscaleniz olmadan İtalya’da hiçbir işinizi halledemiyorsunuz. Tabi burada birde marca da bollo diye bir pul var 😀 evraklarınızın resmiliği için her bir evrağınıza 16 euro değerindeki bu pulu yapıştırmanız gerekmekte aksi taktirde evrağınız resmi bir sıfat kazanmamış oluyor.

unical
University of Calabria’s Dormitory

Neyse kit alıp doldurmanız için tüm pasaport sayfalarının fotokopisi, okul kayıt belgeniz, oturduğunuz yerle ilgili ev kontratınız ve fotoğraflarınızı ekleyip kiti, karşılama ofisindekilerle (welcome office) doldurup postaneden göçmenlik ofisine postalıyorsunuz, burada 150 euro  ya yakın para ödüyorsunuz. Hiç ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim eğitim süresi zarfında vizeniz olmadığı için burada bu oturma iznine başvurmanız zorunlu, italyancası permesso di soggiorno olan bu evrak için postaneden size verilen bir ricevuta ile randevu almış oluyorsunuz bu evrak geçici bir oturma belgesi ve randevu zamanına kadar (ki genelde 2 ay kadar) bu evrak ile yalnızca kendi ülkenize giriş çıkış yapabilme hakkına kavuşmuş oluyorsunuz. Pasaportunuz da vizeniz dolmuş olsa bile bu evrak size sadece kendi ülkenize giriş çıkış kolaylığı sağlıyor ardından randevu saatinde  uffico immigrazione questura (göçmenlik bürosuna) gidiyorsunuz. Burası gerçekten hoşnut kalmayacağınız bir yer. Buradaki sıkıntıları dile getirmek istemiyorum ama buranın görünürlüğünü bir miktar sağlamak için fakültenin dönem sonu sergisine buradaki fotoğraflarımla katıldım. Konuyu pek dağıtmadan ilk gittiğiniz randevunuzda ingilizcede print finger italyancada fotosegnalamento dedikleri parmak izinizi verip eksik evraklarınızı tamamlıyorsunuz ve beklemeye başlıyorsunuz hemen hemen 2 ay kadarda böyle geçirdikten sonra elinize şöyle bir kart geçiyor ve 1 yıllık istediğiniz Avrupa Ülkesine seyehat iznine kavuşmuş oluyorsunuz. İtalya’ya geldikten sonra ki kısmı için belki dil sebebiyle biraz can sıkıcı süreçler geçirmeniz mümkün ama inanın siz bu arada diğer yandan yeni okul arkadaşlarınızla, dünyanın 7 kıtasından yeni insanlarla, yeni birçok kültürle karşılaşmanın sevinciyle hepsini geride bırakıyorsunuz ve bir deneyim olarak zihninizde yer buluyor.

İtalyada 2017- 2018 yılı için online başvuru işlemlerin başladığı bu aylarda (Şubat-Mart), sonrası için konaklama- eğitim harcı-günlük giderler gibi sorularınızın kafanızı kurcaladığını tahmin edebiliyorum. İlk adımı yaptıktan sonra en azından Università della Calabria için buradan başvuru formunu görebilirsiniz.

Açıklanacak sonuçlarda burs alıp alamadığınıza göre alternatif  burs (Borsa di Studio) olanaklarından faydalanmanız gayet mümkün. Bir sonraki yazıyı bekleyin…

whatsapp-image-2017-02-18-at-12-43-38

Kısaca ;

Bende Güney İtalya Calabria bölgesinde  Università Della Calabria’da “Comunicazione e Dams” bizdeki İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesinin karması olabilecek bir yapısı var. Sinema üzerine yüksek lisans yapıyorum.

Dams :Discipline delle Arti, della Musica e dello Spettacolo daha detaylı bilgi için ; buraya bakabilirsiniz 🙂

Sorularınıza mümkün olduğunca cevap verebilmeyi umuyorum. Bir sonra ki yazımızda buluşmak ümidiyle, esen kalın 😉

FOTOĞRAF : TUFAN ÇİVİCİ

 

Reklamlar

İtalyada Eğitim – 2” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s